Híreink
Segítségnyújtás a karanténban levőknek
Az önkormányzat igyekszik segíteni azokon, akik karanténba kerültek vagy önkéntes karantén vállalása miatt szorulnak segítségre. Bevásárlásban, gyógyszer kiváltásában, esetleg meleg ebéd házhoz szállításában tudunk közreműködni. Aki ezt rokonokkal, barátokkal vagy szomszédokkal nem tudja megoldani, kérem, jelentkezzen telefonon a Család és Gyermekjóléti Szolgálatnál a 30/156-9407, a 62/595-574 vagy a 62/595-566-os telefonszámokon, munkaidőben.
A rosszindulatú daganatokat összefoglaló néven ráknak nevezzük és hazánkban évente több mint 30000 ember halálát okozzák. A rákok egy része azonban gyógyítható. Minél hamarabb észrevesszük és diagnosztizáljuk őket, annál nagyobb eséllyel gyógyíthatók. A rákok egy ideig nem okoznak sem panaszt, sem tünetet, azaz rejtve maradnak testünkben.
A szűrővizsgálatok olyan módszerek, amelyekkel nagy valószínűséggel felismerhetők a rejtett daganatok, így időt nyerve esélyt adhatnak a teljes gyógyulásra is. A különböző típusú rákok általában egy adott életkorban jelennek meg leggyakrabban, ezért a szűrővizsgálatukat ebben az adott életkorban célszerű elvégezni, amit rendszeresen, évente vagy kétévente meg kell ismételni. Léteznek egyéni kezdeményezésű (alkalomszerű) és országosan szervezett népegészségügyi szűrések is. Az életkorhoz kötött népegészségügyi szűrésekre az érintettek személyre szóló meghívót kapnak:
- 50-70 éves nők és férfiak kétévente székletvérvizsgálatra (vastagbélrák szűrés),
- 40-65 éves nők kétévente mammográfiára (emlőrák szűrés),
- 25-65 éves nők háromévente méhnyak sejtvizsgálatra, citológiára (méhnyakrák szűrés).
Nyilatkozatot kell tenniük legkésőbb 2021. február 25-ig a székhelyük, telephelyük szerinti önkormányzati adóhatóság számára.
A nyilatkozat kizárólag az állami adó- és vámhatóságon (NAV) keresztül elektronikus úton, a NAV által rendszeresített elektronikus nyomtatványon nyújtható be.
Részletek lent a cikkben