Közeleg a parlagfű szezon
Tisztelt Zsombóiak!
Ahogy már a korábbi években megszokhatták, ezúton is szeretném felhívni a Tisztelt Lakosok figyelmét a parlagfű elleni védekezésre.
Az ürömlevelű parlagfű hazánk egyik legveszélyesebb és legagresszívebben terjedő, allergiát kiváltó hatású gyomnövénye. Az ellene történő védekezés nemcsak a növénytermesztők, hanem minden földhasználó és földtulajdonos – beleértve a kiskertek tulajdonosait is – kötelező feladata!
A kifejlődött növények legintenzívebb növekedési időszaka júniusra esik. Az allergia szempontjából veszélyt jelentő porzós virágok jelennek meg előbb, július első felében, majd július végétől megindul a pollenszóródás, mely még ősszel is tart, és amely során a virágpor a légáramlatokkal akár száz kilométerre is eljuthat. Ebből egyértelműen következik, hogy a védekezést a virágzás előtti időszakra kell időzíteni. A már virágzó parlagfű kézi eltávolítása, akár gyomlálással, vagy kapálással, kaszálással rendkívül kockázatos, ugyanis a nagy tömegű virágpor allergiát okozhat a korábban nem érzékeny emberek esetében is. A kifejlett növények gyomirtó szeres kezelése pedig lehet, hogy már nem nyújt kielégítő eredményt, így a korai védekezés (pl: kaszálás) hangsúlyozása különösen fontos.
Az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről szóló 2008. évi XLVI. tv., valamint a parlagfű elleni közérdekű védekezés végrehajtásának, valamint az állami, illetve a közérdekű védekezés költségei megállapításának és igénylésének részletes szabályairól szóló 221/2008. (VIII.30.) Korm. rendelet szabályozza a parlagfű elleni védekezés részletes szabályait.
A földhasználó köteles az adott év június 30. napjáig az ingatlanon a parlagfű virágbimbójának kialakulását megakadályozni, és ezt követően ezt az állapotot a vegetációs időszak végéig (október 31-ig) folyamatosan fenntartani.
A parlagfű elleni védekezéssel kapcsolatban helyszíni ellenőrzést hivatalból, vagy bejelentés alapján külterületen az ingatlanügyi hatóság (Kormányhivatal Ingatlanügyi Osztálya), belterületen a jegyző végzi. Amennyiben a földhasználó a gyommentesítési kötelezettségének nem tett eleget, külterületen az ingatlanügyi hatóság a bizonyítási eszközöket további intézkedésre megküldi a Csongrád Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának.
A parlagfű elleni védekezés elmulasztása esetén külterületen a Csongrád Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztály területi szerve, belterületen a jegyző rendeli el a közérdekű védekezést. A parlagfű elleni védekezést elrendelő határozatot hirdetmény útján is lehet közölni. A határozat fellebbezésre tekintet nélkül azonnal végrehajtható.
A közérdekű védekezés elvégzése során a hatóság az érintett területre beléphet, ott a szükséges cselekményeket elvégezheti. A közérdekű védekezést a hatóság az ott tartózkodó személyek akarata ellenére is megtarthatja, illetve elvégezheti. Felhívom a Tisztelt Lakosság figyelmét, hogy a Csongrád Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának növényvédelmi bírságot kell kiszabni azzal szemben, aki a parlagfű elleni védekezési kötelezettségét elmulasztja. A bírság összege 5 millió forintig is terjedhet!
Tájékoztatom a Tisztelt Lakosságot, hogy a tavalyi évben belterületen több alkalommal indítottam eljárást és a legtöbb esetben a közérdekű védekezést is el kellett rendelnem. A külterületi ingatlanok esetében több, mint 15 alkalommal kerestem meg az ingatlanügyi hatóságot illetékességből. A Csongrád Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztálya bírsággal sújtotta (nem ritkán több százezer forinttal!!!!) az ingatlan tulajdonosait.
Kérem a Tisztelt Lakosokat a parlagfű elleni védekezés szabályainak fokozott betartására, mely saját egészségünk megóvásán túl, embertársaink és környezetünk javát is szolgálja!
Zsombó, 2017. június 23.
dr. Csúcs Áron
jegyző